Písnička o finančních půjčkách

Dnešní příspěvek bude trochu z jiného soudku, protože se zrovna chystám psát studijní práci o tom, jak si Češi půjčují. Řekla jsem si, že je to velmi zajímavé téma, a rozhodla se napsat pár zajímavostí k tématu i zde.

Nejdřív trochu statistiky

Říká se, že jsou tři stupně lži.

Lež.

Lež jako trám.

Statistika

Přesto jsou data získaná odborníky kvalifikovaným způsobem velmi ilustrující a průkazná. Základním zdrojem, na který bychom se měli obracet je Česká národní banka. Z grafu, z konce roku 2015, se dozvíme, že v zadluženosti českých domácností stále vedou dlouhodobé úvěry, přestože se v posledních třech letech pozoruje spíše pokles v objemu dlouhodobých úvěrů. Krátkodobé uvěry naopak zaznamenaly poměrně výrazný pokles. Půjčky jednotlivcům (tj. nefinančním subjektům) také vykázaly za poslední rok větší procento selhání, tj. nesplacení než loni.

Novoroční předsevzetí

Poněkud osobnější statistika o finančním chování se nachází ke konzultaci zde: půjčko.cz. Mluví o novoročních předsevzetí, které si Češi naložili ve vztahu k jejich financím. Na prvním místě je větší snaha spořit, následuje cíl snížit svou zadluženost a mít větší přehled o vlastních příjmech a výdajích. Taková předsevzetí si dává až 75 % Čechů a loňská finanční předsevzetí úspěšně realizovalo 55 % našich obyvatel! Chcete-li mít tedy přehled i o dění ve finančním českém zákonodárství, navštěvujte pravidelně stránky Finančního úřadu!

Kdo poskytuje půjčky?

Půjčky lze získat různě. Od rodiny či přátel až po vážené finanční instituce. Půjčujeme-li si oficiálně, máme v podstatě dvě možnosti: bankovní nebo nebankovní půjčku. Příkladem nebankovní půjčky je například www.ferratum.cz. Nebankovní půjčka má tu výhodu, že se zpravidla dostanete k finančním prostředkům velmi rychle a bez nutnosti poskytnout nějaké větší záruky. Úroky jsou ale často velmi divoké a nesplatíte-li včas, může se jednat o několika násobek půjčené částky. V současnosti si Ministerstvo financí klade cíl zkomplikovat život právě poskytovatelům a zprostředkovatelům úvěrů. V součastnosti jich v České republice operuje víc než 50 tisíc! Pro větší kontrolu jejich aktivit se v návrhu zákona navrhuje, aby Česká národní banka převzala nad těmito poskytovateli dozor, což doposud dělala Česká obchodní inspekce, lidově Čojka. Další změnou je, že k otevření takové služby bude nyní třeba, aby úměrová společnosti měla vlastní kapitál, v návrhu je uvedeno minimálně 2 miliony Korun českých, což je asi 7x méně než v podobném návrhu na Slovensku. Také nebude možné v oboru nebankovních půjček působit pouze s živnostenským listem jako doposud!

Osobně doufám, že návrh projde a trh nebankovních a zprostředkovatelský úvěrů se skutečně pročistí!

Předpokládá se totiž snížení počtu z desetitisíců živností na několik stovek! Což se dost podobá třídění zrn od plevelu a je nám nyní víc než zapotřebí. Rychlá půjčka může být užitečná, ale není možné je brát na rychlou váhu, jak to bohužel mnoho, často sociálně slabších, občanů dělá. Příští rok by tedy na trhu měly takové půjčky poskytovat pouze nebankovní společnosti s licencí od Česká národní banky a s dvěma milióny základního kapitálu.

Vzhledem k výše uvedené statistice o procentu půjček se selháním je totiž třeba realizovat, že odlužení těchto nešťastných nás jako stát stojí ročně 200 až 500 miliónů!

Co si tedy o problému myslíte vy? Je to písnička, která by měla změnit melodii? Líbí se Vám nový nápěv, co k nám zaznívá z České národní banky?

(Visited 171 times, 1 visits today)